Každý den desítky úrazů. To je běžný den zdravotníků na urgentním příjmu traumatologického centra. Řeší děti, dospělé i seniory.
„U těch nejmenších dětí jsou to pády s poraněním hlavy, u větších poranění končetin. Dospělí mají často úrazy vzniklé při sportu, volnočasových aktivitách, při práci, nebo dopravní úrazy. Bohužel často řešíme úrazy způsobené pod vlivem alkoholu. Při jedné z mých nočních služeb v poslední době to bylo za noc 12 úrazů z 15,“ popisuje lékař Traumatologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati Stanislav Čambor.
Velkou skupinu pak tvoří úrazy seniorů, ke kterým dochází nejčastěji v domácím prostředí. Úrazy vznikají často po pádu, kdy si starší lidé zlomí horní část pažní kosti, zápěstí, krček stehenní kosti nebo obratel.
Traumacentrum funguje ve zlínské krajské nemocnici jako jediné v kraji, proto se lékaři setkávají i s velmi těžkými úrazy, kdy dojde k poranění více částí těla a pacienti jsou přímo ohrožení na životě. Většině úrazů však lze podle Stanislava Čambora předejít.
„Z mé zkušenosti mohu říci, že úrazy často vznikají, když člověk ztratí koncentraci, nebo při nedostatečné přípravě na práci či sport. U sportu je prevencí dostatečné zahřátí, rozcvičení, při práci je důležité správně dodržovat technologické postupy, nezanedbat ochranné pomůcky. A nepožívat alkohol při nebezpečných činnostech jako je práce s cirkulární nebo motorovou pilou,“ přibližuje traumatolog Stanislav Čambor.
V období podzimu se lékaři často setkávají s těžkými pády ze stromů u trhání jablek nebo prořezávání stromů. „Běžné jsou i úrazy jako uklouznutí na mokré trávě, stačí chvilka nepozornosti. Buďte prosím opatrní,“ apeluje Čambor.