ZŠ Mánesova v Otrokovicích slaví 85 let

Foto: MěÚ Otrokovice
OTROKOVICE – Základní škola Mánesova v Otrokovicích si v těchto dnech připomíná 85 let výročí. Výročí slaví nejrůznějšími formami jako například dortem nebo výstavou v oknech v přízemí, řekla serveru Zlin.cz mluvčí radnice Romana Pastuszková.

V červenci roku 1935 přišla firma Baťa s návrhem postavit na Bahňáku za své peníze novou školu. Nápad začala ihned realizovat a 15. prosince už se dočkala otevření obecní škola tehdy pro žáky pěti tříd. „Vedením školy byl tehdy pověřen učitel Vladimír Konvička, vynikající organizátor, také spisovatel, redaktor, malíř a muzikant, ale především moderní a pokrokový pedagog. Koncem roku 1938 pak předala firma Baťa k užívání školské správě další novou pětietážovou školní budovu na dnešní Mánesově ulici. Plán školní budovy vypracoval architekt Vladimír Karfík,“ uvedla Pastuszková.

Takzvaná Máneska letos slaví 85 let. „Jsme pyšní, že navazujeme na odkaz nejpokrokovějších učitelů té doby, J. Hubáčka, L. Hrbáčka. E. Granáta, K. Klímu, J. Lisu, M. Rozbořila, F. Omelku. A. Lukašíka, R. Krsičku, A. Matulu a národního umělce Františka Lýska, ale navazujme i na poctivou práci generací kantorů před námi. Myslíme, že se ve své historii Máneska nemá za co stydět,“ uvedla ředitelka ZŠ Mánesova Marcela Javoříková.

V adventním čase žije narozeninami Mánesky celá škola. Nemohou však realizovat velkou většinu toho, co v rámci oslav naplánovali, pětaosmdesátileté výročí si připomínají nejrůznějšími formami.

O dort se postarají prvňáčci a druháčci. „Abychom o oslavenci věděli co nejvíc, zahrajeme si v každé třídě kvíz o Mánesce plný záludných otázek z její historie i současnosti. Oslava narozenin je slavnost, ke které patří pěkné oblečení, takže do školy všichni, malí i velcí, učitelé a učitelky i všichni správní zaměstnanci dorazí v narozeninový den ve slavnostním oblečení, a jak to bývá na oslavě, pořídíme si společné fotky. Paní kuchařky ve školní jídelně připravují oblíbenou kuřecí čínu a slavnostní dezert,“ prozradila narozeninové plány ředitelka školy.

Protože současná doba neumožňuje pozvat  rodiče, bývalé zaměstnance či přátele do školy, okna přízemí školy jsou nejen vyzdobená dětskými postavičkami, ale i materiály připomínajícími historii školy. Veřejnost si může volně školní výzdobu budovy prohlédnout. „Narozeniny slavíme v adventním čase, a proto tuto slavnost spojujeme s tradičním rozsvícením našeho školního vánočního stromu, které se letos musí bohužel obejít bez společného setkání na školním hřišti spojené s jarmarkem a něčím dobrým. Máneska bude také jeden adventní podvečer svítit a hrát do tmy, aby světlem a koledami pozdravila celý Baťov. Nechť je Máneska pozitivním a milým světlem nejen v adventním čase, ale po celý rok i léta následující. Moc jí to přejeme,“ popřála závěrem škole Javoříková.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x