Jaro je tu. O čtrnáct dní později, ale přece

Foto: Zlin.cz
ZLÍN - Konečně do květu. Zpravidla rozkvétají první keře a záhony už o nějakých čtrnáct dní dříve, tentokrát si Zlíňané museli počkat. "Opravdu to trvalo déle, zima byla urputná a nechtěla se dát, teď už ale můžeme konečně mluvit o čase rozkvětu," přehlíží záhony a keře v centru Zlína Stanislav Pospíšilík z Odboru městské zeleně zdejšího magistrátu.

„Hodně zajímavou výzdobu teď máme přímo na radnici, v univerzitním parku nám kvetou vilíny, vůněmi i bohatým květem se k jaru hlásí kalina vonná, to je skutečně keř hodný svého označení,“ popisuje odborník, který se městské zeleni věnuje řadu let.

Další připomínkou začínajícího jara jsou ve městě záhony plné krokusů i dalších květů, které už definitivně dávají zapomenout na zimu a její šeď v ulicích krajského města.

Jasným důkazem nástupu jara musejí být nastávající Velikonoce. Ty ale letos tak jako loni výrazně poznamená epidemická situace, která se sice mírně zlepšuje, ale ideální ještě zdaleka není.

„Zapomenout lidé musejí na velikonoční jarmarky, velké výstavy vín, daleko méně se pletou pomlázky a malují kraslice. Přesto se domnívám, že svátky budou mít svoji tvář, třebaže bude komorní a zřejmě více zaměřená do rodin,“ dívá se na očekávaný průběh etnografka Romana Habartová.

Jestliže situace s koronavirovou nákazou dokáže ovlivnit třeba tvář Velikonoc, zabránit samozřejmě nemůže nástupu nového života v přírodě. Na řadě míst už vesele běhají jarní kůzlata a jehňata, ale jasným symbolem nových nadějí jsou jako vždy i čápi.

„U nás už je hnízdo obsazeno,“ oznamuje ze Štítné nad Vláří Josef Hnaníček.

„My ale zatím pořád čekáme,“ nemůže se dočkat v Břestu starosta Jaromír Navrátil. Tady na střeše mateřské školy vítají pravidelně čapí pár Emana a Matyldu, loni děti ze školky pojmenovaly originálně jejich mláďata. Kovídek a Koronka.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x