ODS spustila kampaň do krajských voleb. „Máme plán i vizi, jak tento kraj změnit,“ říká lídr kandidátky Tomáš Goláň

ODS dnes oficiálně ohlásila start kampaně do krajských voleb ve Zlínském kraji. Již v posledních 14 dnech však byly na několika místech kraje ke spatření billboardy se slovy „Čím hůř, tím líp”, právě z dílny ODS. Co tím bylo zamýšleno a s jakým programem jde strana do voleb, nyní prozradil v rozhovoru lídr kandidátky Tomáš Goláň.

Oficiálně zahajujete kampaň dnes. Již dva týdny ale na různých místech kraje můžeme vidět billboardy „Čím hůř, tím líp“. Co jste tím zamýšleli? Přece jen to není úplně typický styl komunikace ODS.

To je pravda. Zvolili jsme záměrně trošku kontroverzní start. Chtěli jsme poukázat na to, že ODS je strana založená na hodnotách. Populismus je dnes módní, ale dlouhodobě nemůže přinést nic dobrého. Naši společnost totiž ničí černobílé vidění světa a kritika všeho za každou cenu, což vytváří v lidech potřebu se radikálně proti všemu vymezit. To opravdu ale není naše cesta. My budeme pozitivní.

Takže v dalších fázích kampaně už se nechystáte vyvolávat „kontroverze“?

Ne. Nemáme k tomu důvod. Máme silný program a máme na co navazovat. Kontroverze vyvolává ten, kdo nemá co nabídnout. My si vážíme všeho dobrého, co se v našem kraji podařilo. Zároveň však existují problémy, které na své řešení teprve čekají. Podstatou konzervativní politiky je, že na dobře fungující systém se nemá sahat. Řešit se mají pouze věci, které nefungují. Například Holešovská zóna byla dlouho zakletá a čekala na investory. Teď se to konečně mění. Nebo se dlouhá léta hledala budoucnost a podoba Krajské nemocnice ve Zlíně. A teď je konečně jasno. V obou případech za tím stojí konkrétní manažeři a politici. A já jim za to moc děkuji.

Přejděme k tomu, v jaké situace se nachází Zlínský kraj? Jak se zde lidem žije v porovnání s ostatními kraji?

Zlínský kraj je především úžasné místo k životu. Já bych nechtěl žít nikde jinde. Přesto má kraj své, řekněme, strukturální problémy. Máme nízké mzdy, jsme podinvestovaní, schází nám dopravní infrastruktura. A bojíme se dívat do budoucnosti a nabídnout lidem vzdělání a pracovní příležitosti s vysokou přidanou hodnotou. Musíme mít ambici stát se technologickým centrem s evropským významem.

Co vidíte jako hlavní příčiny, proč tomu tak je? 

Jsme kraj fyzicky vzdálený od hlavních center republiky, dlouho jsme byli mimo hlavní dopravní tepny a za vzděláním jsme museli cestovat mimo kraj. Vedle toho jsme se příliš dlouho spoléhali na jakousi baťovskou a sousedíkovskou tradici a žili jsme hlavně z minulosti.

Jaká vidíte východiska? S čím chcete oslovit voliče?

Nezměníme naši pozici v rámci republiky. Do Prahy a do Brna to od nás bude pořád stejně daleko. Ale všechno ostatní řešení má. V Rožnově se díky americké společnosti onsemi denně vyrábí miliony čipů a brzy se objem výroby znásobí. Musíme podporovat další podobné investice do technologií. Konečně se začaly stavět dálnice, takže už brzy budeme mít skvělé spojení se světem. Hlavní je vysoká úroveň vzdělání. Technologické firmy potřebují špičkové odborníky. Celý svět dnes prochází obrovskou strukturální změnou spojenou s fenoménem elektromobility a obnovitelných zdrojů energie. To není žádná vzdálená budoucnost, ale konkrétní aktuální výzva. Postupně představíme nástroje, kterými chceme ze Zlínského kraje udělat světového lídra v oblasti technologií spojených s polovodiči. Máme totiž na co navazovat.

Zadavatel/Zpracovatel: ODS

--> --> --> --> -->