Pojďte do lesa. Uvidíte, co jste ještě neviděli

Foto: Zlin.cz
PROVODOV - Koronavirová pravidla jsou jasná. Pakliže ještě někam můžeme, pak v katastru vlastní obce třeba do lesa. Po dlouhé zimě může těžce zkoušené duše lidí zvyklých ještě před rokem na normální život taková předjarní procházka osvěžit. Nebo taky vyděsit...

V Provodově to můžete vzít z Podhoří přes Mlčačku a Malenisko okolo křížové cesty po hřebeni ve výši poctivých 530 metrů ke Starému Světlovu na Babu či Komonec a zpět. Tohle je dvouhodinová i delší vycházka, na níž nechybí věhlasné poutní místo, pěkné výhledy do Pozlovic, Řetechova, ale i do Zlína. Stejně tak na Bílé Karpaty i Hostýnské vrchy.

Ještě před pár lety se mírně znavený turista mohl při zahánění únavy vnitřně těšit nejen ze zmíněných výhledů, ale především krásných lesních porostů od smrkových přes modřínové až po listnáče.

Teď má zážitky přinejmenším smíšené. Porostů tu totiž výrazně ubylo, těžba je tu dennodenně pořád a pořád intenzivní.

Ponechme stranou nakolik je nutná po kůrovcových a bouřkových zásazích, povězme jinou věc.

Snad ještě nikdy nebyl les v okolí ctěného a váženého poutního místa tak zdevastovaný, jak je to právě v předjaří roku 2021. Lesní cesty jsou často těžkými mechanismy vyjety tak, že jsou prakticky neschůdné, k vidění jsou holiny s polámanými stromy, rozlehlé průrvy, často jakoby měsíční krajina s neuklizenými zbytky dřeva.

Dobří hospodáři těžit mohou, ráz krajiny ale devastovat rozhodně nesmějí. Pokud tak činí, jsou tu jistě nástroje, jak jim v tom bránit. A je jedno, zda se v honbě za zisk a lá dřevní hmota honí soukromý nebo státní sektor.

Provodov v tom samozřejmě není sám, každopádně to, jak vypadá jeho nedávno tak skvostné lesní okolí, vzbuzuje moře otazníků. Naše fotogalerie je jen decentní ukázkou toho, jak je stav věcí.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x