TIP NA VÝLET: I Zlín nabízí řadu hezkých výletů, třeba na Tlustou horu

Foto: CCRVM
ZLÍN - V aktuální koronavirové době je žádoucí si upevňovat zdraví, třeba výletem do přírody. Ve Zlíně si například můžete zajít na Tlustou horu, serveru Zlin.cz to sdělil za Centrálu cestovního ruchu Východní Moravy Zdeněk Urbanovský.

Nad Zlínem se vypíná nepřehlédnutelný výběžek Vizovických vrchů zdaleka viditelný díky televiznímu vysílači. Má název Tlustá hora, ačkoliv se 458 metry nadmořské výšky je to spíš kopec než hora. Je to místo, které obyvatelé Zlína vesměs dobře znají, ale je zajímavé i pro návštěvníky Zlína.

„Zlín jako celek je od baťovské éry koncipován jako město v zahradách. Přírodní charakter města dokreslují okolní lesy, které z města jakoby vyrůstají, zejména směrem k jihu. Platí to i pro Tlustou horu, která je kusem přírody navazujícím na baťovské domky čtvrti Letná,“ podotkl Urbanovský.

Tlusté hoře mnozí místní říkají Maják. Je tomu tak od baťovského období rozvoje Zlína, kdy byly lesy a stezky Tlusté hory místem pro rekreaci a odpočinek. V počátcích své kariéry na zdejší cesty a stezky pravidelně vybíhal nejlepší světový atlet 20. století Emil Zátopek, jehož talent byl objeven a rozvinut právě ve Zlíně. Na vrcholu stávala rozhledna zvaná Maják, dokonce zde od roku 1934 až do začátku II. světové války byla nevelká zoologická zahrada. Na místě rozhledny nyní stojí telekomunikační vysílač.

Tlustá hora také nyní plní svou rekreační funkci. Je zde vybudována Stezka zdraví, kterou tvoří vycházkové trasy, ale také sada cvičebních prvků zasazených do přírody. Ke Stezce zdraví vede modře značená turistická trasa. Od Zimního stadionu Luďka Čajky vede cesta do lesa kolem zbořeného bunkru z II. světové války. Informační tabule u stezky nabízí několik různobarevně značených tras, z nichž si můžete vybrat dle aktuální kondice. Třeba tu, vedoucí k Majáku, kde možná objevíte stopy bývalého zooparku. Anebo budete pokračovat po turistické trase ke hradu v Malenovicích, do centra Zlína se vrátíte trolejbusem.

Zobrazit fotogalerii >>

--> --> --> --> -->