Hurdisovy domy v Otrokovicích půjdou k zemi, město tu nechá postavit nové

Ilustrační foto
OTROKOVICE - Technický stav městských bytových domů v lokalitě Hurdisky v Otrokovicích je natolik špatný, že jejich rekonstrukce by se nevyplatila. Město proto počítá s jejich demolicí a výstavbou nových objektů, serveru Zlin.cz to uvedla mluvčí města Romana Pastuszková.

Na špatný technický stav městských Hurdisových domů s ohledem na jejich stáří, akutní riziko opakovaných havárií vody a kanalizace pod těmito domy a také na špatný stav střechy, již dlouhodobě poukazují pracovníci města, což potvrzují i samotní nájemníci na pravidelných setkáních. Radnice se tímto problémem vážně zabývá, neboť to aktuální situace vyžaduje.

Stavba domů pochází z 30. let 20. století, kdy byly zamýšleny jako zařízení staveniště pro dělníky, ale následně byly objekty upraveny a slouží dodnes k nájemnímu bydlení. S ohledem na stáří a současný technický stav objektů si město nechalo zpracovat odborné technické posouzení stavu domů a vyhodnocení rozsahu a efektivity výdajů pro zabezpečení jejich dalšího provozu. Byla zadána studie na komplexní řešení celého území a okolí. Postupně byly městské radě prezentovány čtyři studie a nyní se pracuje na finální podobě nových bytových domů, které by měly být realizovány především z dotačních zdrojů na sociální bydlení.

„Za dobu existence těchto domů se natolik změnily hygienické, požární a další požadavky dle norem a vyhlášek, že pokud by jim město mělo vyhovět, stává se rekonstrukce příliš nákladnou. Z posudku vyplývá, že rekonstrukce objektů se prostě nevyplatí a byla by natolik drahá, že je lepší domy zbourat a postavit na stejném místě nové. A to i z důvodu dotačních titulů na výstavbu nájemních sociálních bytů, o které se chceme ucházet,“ uvedla Hana Večerková, starostka Otrokovic.

S využitím dotací může na tomto místě vyrůst nová bytová zástavba poplatná dnešní době. „S ohledem na městský bytový fond, kdy vlastníme především malometrážní byty o velikosti 1 + 1 (případně 1 + kk nebo 1 + 0), chceme využít příležitosti a realizovat především byty dvoupokojové a v menší míře i třípokojové. Také počítáme s tím, že těchto bytů bude o něco víc, než se zde momentálně nachází, čímž můžeme uspokojit více žadatelů,“ doplnila starostka Otrokovic. V tuto chvíli mají Hurdisovy domy 40 bytových jednotek. Většina bytů je o velikosti 1+1. 

Podle předpokladu by měl být provoz stávajících bytových domů postupně ukončen v termínu do 31. prosince 2022 a domy zbourány. Nové bytové domy vyrostou v daném území v časovém rozmezí do 18 měsíců od zahájení stavby. „Nájemníci jsou v těchto dnech dopisem z radnice informováni o skutečném stavu věci. Se všemi nájemci ale bude jednáno a bude jim nabídnuta součinnost při řešení bytové situace. Chceme lidem vyjít vstříc a určitě není v našem zájmu někoho nechat na holičkách. Jakmile bude zpracována vizualizace řešeného území, budou s ní občané města seznámeni,“ uzavřela starostka.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x