Květy léčí, zrovna je čas sběru. I šeřík je pomocník

Foto: zlin.cz
ZLÍN - Pomalu se na květy více žehrá, než abychom je chválili. Máme tu měsíc květen, už jeho název napovídá, o čem je v něm především řeč. Samozřejmě, že méně jásají alergici, ale třeba podle Petry Totuškové, která se léčivé moci přírody věnuje řadu let, se právě teď dá sbírat zdraví z přírody ve velkém. Chce to ovšem vědět a znát.

Paní Petro, co takhle šeřík, teď se objevuje na spoustě míst. Má specifickou vůni…

Už to, že voní, je dobře a působí to pozitivně. Libá vůně, a tu šeřík má jako málokterá rostlina, přináší rovnováhu v našich jarně rozkolísaných duších. Ale zdaleka nejde jen o tuhle formu aromaterapie. Hojně se vyskytující šeřík se užívá ve výluhu na obklady, využívá se ale třeba i na sirup. Pomáhá mimo jiné zmírňovat bolesti kloubů anebo tolik časté migrény.

Šeřík známe v celé řadě barevných variant. Dáváte některé z nich přednost?

Je to zajímavé, myslím, že se dá klidně říci, že platí jednoduchá šeříková rovnice. Čím je tmavší, tím lépe. Pak se tedy nejvíce hodí temně fialový, čímž nesnižuji krásu bílého a růžového.

Šeřík asi nebudeme považovat za typického představitele léčebných darů přírody. Co ještě je podle vás méně známé, ale účinné?

Sem bych asi zařadila švestkové květy. Méně nápadné než například třešňové či meruňkové. Trnky neboli švestky pak mají u nás v kraji „zásluhy“ a široké povědomí, co se výsledného tekutého produktu, tedy slivovice, týče. A přece si troufám i trnkové květy zařadit mezi významné nositele zdraví. Výluh, případně čaj, je čistý životabudič, výborný čistič organismu.

Na zahradě mám plno pampelišek, co s nimi?

Budete se možná divit, ale nejlepší je žvýkat stonky. Tohle bezvadně funguje například na bolesti v krku.

Pak tu vidím krásné petrklíče, prý taky ku zdraví klíče…

To je hezky řečeno a bohatě to platí. Čaj z petrklíčů je přímo skvělý na neduhy průdušek, ale pomáhá i šířeji.

Samozřejmě bychom mohli pokračovat, tady žlutí třeba početná kolonie blatouchů v jindy nevzhledném příkopu u silnice...

Tak abychom přistáli na zemi, není úplně všechno léčivka. Což je tento případ, ale jasné je, že v plném květu teď zdobí i místa jinak neatraktivní. A tím vlastně taky v druhém plánu léčí.

Z čehož dedukuji, že je nutné vyrazit v máji do přírody. I to vlastně léčí, ne?

Už utíkejte ven, je to přesně tak. A pokud půjdete kolem potoka, mrkněte, zda-li nenajdete zelené listy medvědího česneku, ten je v hitparádě zdraví hodně vysoko!

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x