Nové jezírko v Centrálním parku bude zadržovat vodu z okolních paneláků

Foto: MěÚ Zlín
ZLÍN - Vodní biotop jako místo k relaxačním procházkám a zvýšení biodiverzity, ale také podzemní akumulační nádrže pro zachytávání dešťové vody z okolních panelových domů - to je hlavní podstata projektu, jehož realizace se nyní přiblížila. Rada města Zlína na svém posledním zasedání schválila vyhlášení veřejné zakázky ke zhotovení této stavby, jedná se tak o další etapu dostavby Centrálního parku na sídlišti Jižní Svahy, serveru Zlin.cz to uvedl Lukáš Fabián z tiskového oddělení magistrátu.

„Půjde o krajinný prvek, takzvaný vodní biotop, který díky svým přírodním procesům bude pomáhat zlepšovat mikroklima v dané lokalitě. Posedět bude možné nejen na zpevněné ploše, která u jezírka vznikne, ale také v horní části terénní modelace, a to na úrovni nové vybudované vyhlídkové lávky, jejíž okolí bude doplněno o netradiční mobiliář, jako jsou dřevěná lehátka apod.“ upřesnila Zuzana Hegmonová, zahradní architektka z Odboru městské zeleně magistrátu.

Nově budovaná plocha v Centrálním parku bude mít rozlohu cca hektar. Dominantou bude jezírko s rozlohou 1000 metrů čtverečních, na jehož břehy budou vysazeny vodní rostliny. Jezírko nebude určeno ke koupání. Nádrž bude napájena z podzemního vrtu, počítá se však i s využitím dešťové vody svedené z nedalekých bytových domů do podzemní retenční nádrže. Tato voda bude po určité době od naplnění využívána jednak jako zdroj pro doplňování vody v samotném biotopu a jednak pro závlahu zeleně v parku. Výstavbu biotopu s jezírkem podpořili také obyvatelé města v anketě, která kladla otázku, co by mohlo vzniknout po zbouraném torzu.

„Hospodárnost s využitím dešťové vody je na místě. Při vydatnějších deštích tyto záchytné nádrže uleví kanalizační síti, čímž snižují riziko povodní. Zadrženou vodu lze využít později, když naopak udeří sucho,“ uvedl Bedřich Landsfeld, náměstek primátora pro oblast životního prostředí.

Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je 24 790 000 Kč bez DPH. Část stavby bude spolufinancována z Operačního programu Životního prostředí.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x