Poctivci, ale i zarytí odpírači. Revizoři kontrolovali nošení respirátorů v MHD

Revizoři kontrolovali nošení respirátorů v MHD. Foto: DSZO
ZLÍN, OTROKOVICE – Jak jsou cestující hromadné dopravy ve Zlíně a Otrokovicích poctiví v povinném nošení respirátorů? Na to si posvítili ve středu 20. a ve čtvrtek 21. října revizoři Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice.

Spíše výchovný či preventivní charakter měla kontrolní akce Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice na používání respirátorů a nanoroušek u cestujících ve vozidlech MHD. Dvě dvoučlenné skupiny revizorů zkontrolovaly každý den desítky trolejbusových a autobusových spojů.

Pasažéry, kteří neměli zakrytý obličej respirátorem nebo rouškou, vyzvali kontroloři k zjednání nápravy, případně jim nový respirátor bezplatně vydali. „Přibližně devadesát procent cestujících opatření víceméně dodržuje. Zhruba desetina lidí ve vozidlech MHD respirátor buď vůbec nemá, nebo jej má posunutý pod nosem nebo i pod bradou. Většina z nich reaguje na napomenutí bez připomínek nebo s omluvou a dýchací cesty si rychle zakryje,“ uvedl vedoucí dopravního úseku DSZO Pavel Nosálek.

Nastávají však i konfliktní situace, kdy si někteří cestující respirátor nasadit odmítají, hlasitě se proti ministerskému opatření ohrazují, nazývají to buzerací nebo začnou slovně napadat i kontrolory. „Často se pak do takového sporu přidávají další cestující v nejbližším okolí, přičemž bývají rozděleni do dvou táborů – na zastánce a odpůrce roušek,“ popsal situaci Nosálek.

Někteří cestující bez respirátorů argumentují, že jsou plně očkovaní. Ale povinnost zakrývat si dýchací cesty platí i pro ně. U některých je znát, jak už jsou z dlouhého trvání koronavirové pandemie podráždění až agresivní a třeba naštvaní na vládu, a svou zlost si vylévají na nás,“ svěřila se jedna z kontrolujících asistentek přepravy.

Za oba dny rozdali asistenti přepravy v trolejbusech a autobusech DSZO 39 respirátorů. Pět „odpíračů“ se napomenutí asistentů přepravy zcela odmítlo podřídit, nevzali si ani nabízený respirátor. „Pokutovat za nepoužívání respirátorů nemůžeme, protože to není porušení našich smluvních přepravních podmínek. Můžeme však takového cestujícího vyloučit z přepravy,“ uvedl Pavel Nosálek.

Tak jako někteří cestující respirátory odmítají, druhá skupina cestujících si naopak stěžuje, že DSZO používání respirátorů dostatečně nekontroluje nebo že této skutečnosti nevěnují náležitou pozornost přímo řidiči vozidel. „K plnění povinnosti zakrývat si ve vozidle MHD dýchací cesty může cestujícího vyzvat i řidič, pokud si porušení všimne, ale není to jeho povinnost. Úkolem řidiče je především bezpečně řídit vozidlo,“ zdůraznil ředitel Josef Kocháň.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x