Podvodník sliboval výhodnou investici, obral dva lidi o více než tři čtvrtě milionu korun

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
ZLÍN, OTROKOVICE - Mladý muž ze Zlína a žena z Otrokovic naletěli podvodníkovi, který prostřednictvím inzerátu sliboval výhodnou investici. Místo zisku však oba přišli o své úspory, dohromady o více než 800 tisíc korun, serveru Zlin.cz to řekla policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Zlínští kriminalisté se zabývají dvěma podobnými pokusy o podvod, při nichž podvedení přišli o nemalé finanční prostředky. V prvním případě o 73 tisíc korun, ve druhém případě potom o více než 700 tisíc korun. Prvním podvedeným je šestadvacetiletý muž ze Zlína, druhou podvedenou je devětapadesátiletá žena z Otrokovic.

„Před podobnými praktikami bychom chtěli varovat všechny, kteří si myslí, že je možné lehce přijít k velkým penězům a jsou ochotni kvůli vidině zisku dát všanc svoje osobní údaje i přístupová hesla ke svým bankovním účtům,“ podotkla Kozumplíková.

Žena v polovině září loňského roku na internetu narazila na článek, kde známý a velmi bohatý muž vysvětloval, jak je možné investovat peníze, které se poté několikanásobně zúročí. Žena se zaregistrovala a po pár dnech jí zatelefonoval muž, který mluvil anglicky a chtěl po ní vstupní investici 249 euro. Žena peníze poslala. Poté se jí ozval jiný anglicky mluvící muž, který zašel ještě dál. Chtěl po ženě přístupová hesla k jejímu bankovnímu účtu. Požádal i o kopie jejích dokladů a bankovní karty. Na základě těchto dokladů jí údajně založil investiční účet, kde mohla sledovat tok investovaných peněz a jejich zhodnocení. Po zhlédnutí stavu jejího vlastního bankovního účtu poradil, kde si má sjednat půjčky a v jaké hodnotě. Žena si tedy po jeho doporučení a ujištění o dobré investici sjednala dvě bankovní půjčky u různých bank, každou ve výši 350 tisíc korun. Všechny půjčené peníze za pomoci svého anglicky mluvícího rádce investovala na svůj nově sjednaný investiční účet. Muž ještě z jejího původního účtu poslal na nový investiční dalších 1250 euro. Celkově ji připravil o 740 tisíc korun.

„Dál už příběh pokračuje tak, jak je u podobných podvodů běžné. Muž při posledním telefonátu v polovině listopadu ženě sdělil, že je nemocný a nebude moci nějakou dobu komunikovat a už se neozval. Poté, co se svěřila dětem, oznámila žena podvod na obvodním oddělení policie ve Zlíně,“ konstatovala policejní mluvčí.

Velmi podobně probíhal příběh i u podvedeného mladého muže, který narazil na internetu zřejmě na stejný inzerát slibující zhodnocení finančních prostředků. Jediný rozdíl je v částce, kterou muž na svůj nově sjednaný investiční účet poslal a kterou se mu již nepodařilo získat zpět. Tentokrát si podvodník přišel na 73 tisíc korun.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x