V Otrokovicích loni vytřídili 26 tun elektroodpadu

Ilustrační foto (město Otrokovice)
OTROKOVICE - 26 798 kg. Tolik se v loňském roce podařilo v Otrokovicích vytřídil elektroodpadu. Díky zodpovědné recyklaci vznikají úspory v oblasti spotřeby elektrické energie, primárních surovin, vody, okyselování prostředí a produkci skleníkových plynů. Certifikát environmentálního vyúčtování vyčísluje přínos Otrokovic k ochraně přírody v roce 2023. 

„Elektroodpad obsahuje řadu zdraví škodlivých materiálů a díky zajištění správné recyklace vysloužilých elektrozařízení přispíváme k ochraně životního prostředí. Recyklace navíc umožňuje opětovné materiálové využití a patří mezi základní principy cirkulární ekonomky. Míra opětovného materiálového využití je velmi vysoká a dle jednotlivých typů výrobků dosahuje až 95 %,“ informovala Anna Pšejová, vedoucí Odboru životního prostředí Městského úřadu Otrokovice.

„Díky množství námi odevzdaných elektrozařízení jsme uspořili 229,36 MWh elektřiny, 21 135,34 litrů ropy, 1 949,13 m3 vody a 16,1 tun primárních surovin. Navíc jsme snížili emise skleníkových plynů CO2 ekv. o 21,31 tun, a produkci SO2 ekv., který zapříčiňuje okyselování prostředí o 825,7 kg,“ doplnila Anna Pšejová s tím, že každý kus vytříděného elektra se počítá. Například 100 vytříděných notebooků, které uspoří 10 MWh elektřiny. Takové množství odpovídá tříleté spotřebě elektřiny rodiny žijící ve standardním bytu. Za 100 kg vytříděných elektrospotřebičů se ušetří takové množství ropy, které by stačilo na výrobu benzínu pro cestu z Prahy do Paříže.

„Děkujeme všem, kteří pečlivě třídí odpad a napomáhají tak k ochraně životního prostředí, ale i udržování čistého a upraveného města. Naším úkolem je pak efektivně využít takto vytříděný odpad. Proto spolupracujeme se společnostmi zabývajícími se jeho dalším zpracováním. Ať už jde o společnosti ASEKOL či ELEKTROWIN, které zpracovávají elektroodpad, nebo EKO-KOM, který zajišťuje třídění, recyklaci a využití obalového odpadu. Díky sběru a následnému prodeji využitelných odpadů se část peněz městu vrací a společně s vybíranými poplatky, pomáhá pokrýt náklady spojené s odpadovým hospodářstvím. Přesto přibližně 50 % z celkových nákladů, musí stále hradit město ze svého rozpočtu,“ uzavřela starostka města Otrokovice Hana Večerková.

Zdroj: město Otrokovice

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x