Ve zlínské porodnici se loni narodilo víc dětí, matky bojovaly i s covidem

Ilustrační foto – Jakub Knotek s rodiči (Foto: Nemocnice Zlínského kraje)
ZLÍN – V Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně se v loňském roce narodilo celkem 2212 dětí, což je meziroční nárůst o 88. Ve třech desítkách případů maminky zápasily s nemocí covid-19, řekl serveru Zlin.cz Zdeněk Dvořák z tiskového oddělení nemocnic.

Zlínská porodnice je největší v regionu. „Z hlediska počtu narozených dětí a také při meziročním srovnání počtu porodů máme za sebou úspěšný rok. Musíme ale také přiznat, že byl velice náročný, a to zejména kvůli pandemii koronaviru a omezením nebo opatřením, která s ní souvisela. Od března do prosince u nás porodilo celkem deset covid pozitivních maminek, za stejnou dobu se pak u dvaadvaceti dalších maminek potvrdila pozitivita během hospitalizace po porodu,“ shrnul Martin Trhlík, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Krajské nemocnice T. Bati.

Porodů se ve Zlíně v roce 2020 uskutečnilo dohromady 2 160, přičemž v 599 případech šlo o císařské řezy. „Jako zajímavost můžeme uvést, že 176 porodů jsme odvedli v centru porodní asistence, šlo tedy o porody vedené pouze porodní asistentkou. Mezi maminkami je o tento způsob vedení porodu velký zájem a dá se říci, že stále narůstá, “ upozornila Kateřina Slováčková, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení.

Mezi narozenými dětmi bylo v loňském roce více chlapců, a to 1127, zatímco děvčat bylo 1085. Pro potomky volili rodiče spíše tradiční česká jména. U chlapců byly nejčastějšími volbami Jakub (63 případů), Matyáš (52) a David (45), mezi dívčími jmény vítězily (Eliška (45), Natálie (34) a Anna (33). Dvojčat se v roce 2020 narodilo ve Zlíně celkem 50, což je o dva případy více než v roce 2019. V březnu se narodila i trojčata.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x