Pane Jane, jak to všechno začalo?
Je to rovných třicet let, prostě jsme si s manželkou vzali úvěr, tehdy bylo 700 000 korun obrovské množství peněz. Koupili jsme starý traktor, vlečku a taky kombajn na brambory, později starší taky na obilí. Začínali jsme na pěti hektarech a mysleli jsme, že nás uživí hlavně zelenina a brambory.
Vy jste zemědělcem od narození?
Kdepak, třebaže pocházím z rolnické rodiny, tak to bylo klikatější. Vyučil jsem se opravářem zemědělských strojů, z jižních Čech jsme se s rodiči přesunuli na Valašsko, dodělal jsem si strojní průmyslovku, pracoval jsem na údržbě strojů ve Svitu a až pak jsme se teprve dali na farmaření.
Jste přímo ukázková rodinná farma, což znamená, že…
… že má dnes hlavní slovo syn se snachou, my s manželkou jim pomáháme, máme řadu dalších pomocníků. Už hospodaříme na mnohem větší výměře. Pěstujeme brambory, obiloviny – ječmen, pšenici, mimo jiné řepku, cibuli, hrách a další plodiny. To samozřejmě vyžaduje poměrně značný strojový park, jeho servis i nákup nové techniky, hlavně mladí jsou pořád v jednom kole.
Ale zájem lidí momentálně o zelí vás musí těšit, to se nepletu?
To víte, že těší, jdou po domácích produktech. Zrovna dnes končíme s krouháním zelí. Naši zákazníci si jej určitě budou nakládat. Zájem je i proto, že jsme od loňska zdražili na kile jen o jednu korunu.
Tak copak byste do kvašeného zelí doporučil, jaké ingredience. A je opravdu tak zdravé, jak se tvrdí?
Je a vydrží vám celý rok. Nezapomeňte nasolit, přidejte cibuli, křen, kmín a můžete i jablíčko, jadrníčky. Pak už jen hodně zdraví a dobrou chuť.
Když vidím, jak tu kmitá celá rodina včetně pomocníků, ptám se, zda si ve dvaasedmdesáti odpočinete od práce? A když, tak jak?
Víte, co mne baví už dlouho a pořád? Šachy, to je opravdu něco úplně jiného než sadit, plít, sklízet. Je to taková životní harmonie a moudrost. Ale výborně se to doplňuje.