Zlínská zoo vypustila u Napajedel dva sýčky do volné přírody

Foto: Archiv ZOO Zlín
ZLÍN, NAPAJEDLA - Pracovníci zlínské zoo vypustili v těchto dnech do volné přírody poblíž Napajedel dva sýčky, které navíc vybavili miniaturními vysílačkami. Serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí Zoo Zlín Romana Bujáčková.

Zlínská zoo se již několik let aktivně účastní posílení volně žijící populace drobné české sovy sýčka obecného. Patří mezi nejohroženější druhy ptáků v České republice, odborníci celkovou populaci na našem území odhadují na méně než 100 párů.

Sýčci, které nyní pracovníci zoo vvypustili u Napajedele, pocházejí z odchovu v Zoo Chomutov. Pro jejich vypuštění byla zvolena lokalita v místě pastvin hřebčína Napajedla-Pěnné, a to mezi slepými rameny řeky Moravy Pahrbkem a Německé. Před vypuštěním ptáci strávili tři týdny ve voliéře umístěné přímo na pastvinách. Mohli si tak prohlédnout nejbližší okolí a seznámit se s ním. „Před samotným vypuštěním jsme oba dva sýčky vybavili drobnými vysílačkami. Podobají se malým baťůžkům, ptáci je mají na zádech. Můžeme tak pravidelně sledovat jejich pohyb v dané lokalitě. Dostali také ornitologické kroužky,“ popsal vypuštění hlavní zoolog Kamil Čihák. Údaje z monitoringu navíc poslouží pro zpracování diplomové práce zaměřené na populaci sýčků ve zmíněné lokalitě a jejím blízkém okolí.

První reintrodukci sýčků zlínská zoo zrealizovala v roce 2013. „Uskutečnila se na stejném území jako ta letošní, do volné přírody jsme tehdy vypustili pět jedinců odchovaných v naší zoo. Další následovala o tři roky později, kdy jsme ve zmiňované lokalitě vypustili čtyři ptáky,“ doplnil Kamil Čihák. V místě vypouštění bylo také nainstalováno několik hnízdních budek, které jsou chráněné proti vniknutí predátorů, především kun.

Sýček obecný patří mezi nejohroženější druhy ptáků v České republice. Ještě na začátku minulého století byl však naší nejběžnější sovou, populace čítala několik tisíc až desítek tisíc párů. Během posledních let bohužel došlo k obrovskému poklesu, jen v letech 1985-2003 počet sýčků pokles o téměř 60 %. Tento trend se nezastavil ani v následujících letech. Obdobně alarmující situace je známa i z okolních středoevropských států. Hlavním důvodem jsou především velké změny v kulturní krajině. Sýčkovi vyhovuje pestrá skladba krajiny s pastvinami, kosenými loukami a menšími políčky, která umožňuje lov drobné kořisti. Takových ploch však razantně ubývá. Další problém představují predátoři, především kočky a kuny, ale i nedostatek vhodných míst pro hnízdění.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x