Zlínský zámek bude mít nová okna

Zlínský zámek (Foto: MěÚ Zlin)
ZLÍN - Zlínský zámek čeká postupná rekonstrukce, jako první přichází na řadu výměna oken. Serveru Zlin.cz to oznámil mluvčí magistrátu Tomáš Melzer.

Město Zlín plánuje postupnou rekonstrukci zámku, jejímž cílem je, aby se zámek stal mnohostranně využitelným objektem a kulturním srdcem města, kde by své místo nalezlo hned několik institucí. V přízemí budovy zámku sídlí kulturní agentura Živý Zlín, která se stará o kulturní a společenský program na zámku a jeho celkové oživení. Dále zde bude nová kavárna, restaurace, bistro, cukrárna s cílem výrazného zatraktivnění prostor zámku. Ve 2. patře jsou společenské sály města a galerie Václava Chada, ve 3. patře město plánuje umístění muzea historie Zlína. Jednotlivé funkce zámku tak budou společně tvořit funkční celek. Rekonstrukce bude rozdělena do postupných realizačních fází.

„Jako první začneme s výměnou oken, kterou již dříve schválila Rada města Zlína a nyní byl vybrán dodavatel. Děkuji kolegům z rady za podporu. Po dohodě s Národním památkovým úřadem jsme se vrátili ke špaletovým oknům podle návrhů architekta Bauera z let 1904-5,“ sdělil Pavel Brada, náměstek pro oblast správy majetku, vnitřní správy a rozvojových ploch.

Zahájení prací je plánováno ještě v tomto roce a celkové náklady na výměnu oken budou činit téměř 16 milionů korun včetně DPH. „Od ministerstva životního prostředí jsme již obdrželi dotaci ve výši téměř 9 miliónů korun a jsem přesvědčený, že tento první krok v rámci rekonstrukce pocítí pozitivně všichni uživatelé zámku. Do konce listopadu pak v rámci vypsané soutěže vybereme spolupracujícího architekta, s kterým budeme na postupné rekonstrukci zámku pracovat. Brzy veřejnost seznámíme s architektonickým návrhem i detailnější koncepcí využití jednotlivých pater zámku,“ doplnil Pavel Brada.

Náklady na postupnou rekonstrukci se budou pohybovat v desítkách milionů a budou ještě upřesněny. Rekonstrukce by zajistila nutné opravy pro fungování objektu zámku. Nejednalo by se však o generální rekonstrukci, ta by byla dražší a časově náročnější.

Sponzorem článku je firma Okenní fólie Benda, která nabízí:

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x