„Pokud se hlásíme k baťovským tradicím, musíme akceptovat fakt, že prudký rozvoj města Zlína byl zásadně ovlivněn vysokou podporou školství a vzdělanostní úrovně obyvatel. I přes velké objemy prostředků investovaných do rekonstrukcí školských budov, potřeby investic a oprav neustále rostou,“ konstatovala Kateřina Francová, náměstkyně primátora pro oblast školství. Tato koncepce tak popisuje současný stav potřeb a ilustruje dostatečně výstižně doporučené kroky, které umožní školské budovy udržet ve stavu schopném sloužit svému účelu a dostát všem hygienickým a bezpečnostním normám.
„Město Zlín ve své koncepci vychází ze současného stavu, kdy školství ve Zlínském kraji je na vysoké úrovni i v evropských měřítcích a město chce být centrem vzdělání v kraji. Cílem je rozvoj, zvyšování konkurenceschopnosti a vzájemná spolupráce města, škol, nestátních neziskových organizací i jejich spolupráce s aktéry na trhu práce,“ doplnil Milan Smola, vedoucí Odboru školství zlínské radnice.
Náklady na školství tvoří jednu z nejvýznamnějších položek rozpočtu města Zlína.
Statutární město Zlín zřizuje jesle v ulici Tyršova, v ulici Budovatelská a ulici M. Knesla, Rehabilitační stacionář v ulici Žlebová, Středisko volného času dětí a mládeže v ulici Kotěrova, 22 mateřských škol, 13 základních škol, Dům dětí a mládeže ASTRA a Plaveckou školu.