Čestmír Vančura: dokud práci nedodělám, jako bych neudělal vůbec nic

ZLÍN - Kdo je muž, který na začátku 90. let převzal zlínskou Kovárnu VIVA a postupně z ní vybudoval firmu se 400 zaměstnanci? Dnes v ní má minoritní podíl a díky tomu se může věnovat zvelebování tváře i ducha města, ve kterém je i svým životem připraven se stát primátorem. Podnikatel, podporovatel umění, kultury a vzdělávání, a hlavně zlínský patriot Čestmír Vančura.

Před časem jste koupil filmový festival a obnovil jeho prestiž, vybudoval galerii výtvarného umění a splnil přání svému příteli Miroslavu Zikmundovi – usilujete o zachování jeho odkazu v Zikmundově vile. Ve výčtu Vašich aktivit by se dalo ještě dlouho pokračovat. Proč jste se ale rozhodl vstoupit do komunální politiky?

Líbí se mi zapojení odpovědných a pracovitých lidí do politiky na 1 až 2 volební období, jako jsem to viděl u mých přátel třeba v Německu a Švýcarsku. Oni považují za přirozené nabídnout obci, kde žijí a pracují své služby a považujeme to za normální i my v hnutí Zlín 21. Zlín je moje město, a to, jak vypadá, považuji i za svou vizitku. Chci být součástí jeho změny k lepšímu.

Myslíte, že Zlín změnu potřebuje?

Urbanistický rozvoj Zlína se prakticky zastavil ve 40. letech minulého století. Pak vzniklo ještě sídliště Jižní Svahy, které ctilo v I. etapě tradici kultury bydlení ve Zlíně, ale s centrem se nic nestalo, dodnes zůstalo zakonzervováno. Za posledních 30 let máme jednu veřejnou stavbu, Kongresové centrum od architektky Jiřičné. Město, které bylo příkladem promyšleného plánování a rozvoje lepíme jak vlaštovka hnízdo. Město nutně musí najít novou identitu, stát se novým Zlínem, který přestane využívat historii a Baťovská hesla bez obsahu.

Takže by Zlín měl opustit Baťovský odkaz a dívat se víc do budoucnosti?

Odvolávat se na něco, co je 80 let za námi, nestačí. Je to krásné dědictví, ale teď je to náš život a naše rozhodování, naše budoucnost. Potřebujeme Zlín, který bude schopný lidi lákat k životu, aby neodcházeli do metropolí a neustrnout v heslech. Ke změně je ale nutné, aby silní hráči – město, kraj, univerzita, velké podniky – spolupracovali a mluvili spolu. Snaha je v posledních letech, ale zatím z toho není žádný výsledek. Jak říkal Baťa: „Práce neskončená, nikdy nezačatá.“ Aneb když nemáme výsledek, tak k čemu předchozí úsilí?

Po čtyřech letech v opozici letos jako lídr hnutí Zlín 21 opět kandidujete na post primátora. Co chcete lidem nabídnout?

Chceme nabídnout dlouhodobou vizi pro naše město. Zlín se už konečně potřebuje hnout z místa. Fungování města spočívající v chrlení nahodilých řešení a vizualizací nás nespasí. Potřebujeme přestat plánovat na 3 nebo 4 roky – musíme se dívat víc do budoucnosti. Vím, že teď to říkají skoro všichni, ale proč to tedy už dávno neudělali?

Proč by lidé měli volit právě hnutí Zlín 21?

Ať už nás nebo kohokoli jiného, důležité je, aby k volbám šli. Volit je výsada i odpovědnost každého bez rozdílu. A proč zrovna nás? Jsme ryze lokální hnutí, a proto dobře známe místní problémy. Nezodpovídáme se vedení v Praze – naše vedení žije a pracuje celý život ve Zlíně. Jsme pracovití, odhodlaní a máme hodně zkušeností. Za lidi na naší kandidátce ručím, jsou to slušní a pracovití lidé s čitelnou minulostí. A financování naší kampaně je zcela transparentní. Snadno si to zkontrolujete.

Více informací o hnutí Zlín 21

Zadavatel/zpracovatel: Hnutí Zlín 21

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x