Nevšední výlet s vůní jara. S Luckou do (pra)lesa

Lucie Čižmárová. Foto: zlin.cz
PROVODOV - V daleké Indonésii tráví klidně i půl roku. Podílí se tam na záchraně outloňů i výchově místních lidí k zachování jejich vzácné fauny i flory . Sehnat Lucii Čižmářovou, terénní zooložku ZOO Olomouc a zakladatelku programu na záchranu outloňů na Sumatře The Kukang rescue, doma v Provodově na Zlínsku nemusí být zase tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Kvůli koronaviru se ale přeci jen drží více doma, na cesty se zřejmě vydá zase v létě.

„Když doma, tak doma. Vy prý máte hned tři pralesy…“

„Nazývejme mých pět hektarů, které jsem zdědila po předcích, spíše a správněji co nejpřirozenějším lesem. Když ale přimhouříme v přesnosti termínů jen mírně oči, pak ano, skutečně mám na třech místech něco jako prales.“

„Což znamená v době překotného mýcení lesů přesně co?“

„Znamená to, že se už nějakých deset let snažím nemyslet jen ekonomicky při těžbě dřeva, ale zachovávám porost tak, jak je, bez dalších zásahů. Když uschne a spadne strom, nejde mi o to jej hned spálit, naopak.“


„Co se pak vlastně se stromem řekněme posmrtně děje?“

“ Dřevo tlí, strom se rozpadá, trouchniví. Ale přichází jiný život. Osazují jej běžným okem neviditelné organismy, na ně se navazují řasy, lišejníky, brouci, potom samozřejmě ptáci, další obratlovci a zvěř. Přírodní přirozený postup, koloběh.“

„Tady vidím suchý strom, tady zlomený zřejmě po vichřici, ani tohle se nebude odstraňovat?“

„Kdepak, tak to zůstane. Věřím, že i pro mé děti, několik generací.“
„Když Vám někdo nabídne dobrou cenu, těžba dřeva je pořád hitem a znamená peníze…“

„To určitě nebude můj případ. Naopak, pokud by to šlo, les přikoupím a ponechám mu tu jeho nejpřirozenější tvář.“

„Nemáte problém s tím, že vám z lesa „samozásobitelé“ odnášejí dřevo?“

„Ty případy se staly, proto jsem si pořídila i čtyři docela nelevné tabule, které upozorňují na to, oč mi jde, tedy o zachování lesa, chcete-li pralesa.“

„Když odhlédnete ze svého (pra)lesa a vidíte pravý opak po těžbě, jaké pocity to ve Vás vyvolává?“

„Třebaže ekonomickou funkci lesa chápu a jsem s ní srozuměna, vždycky mi holoseč dělá těžkou hlavu. Jako člověk, který se přírodním prostředím zabývá delší čas vím, že zásahy do půdy a klimatu jsou i při vysazení nových stromů mimořádně těžko napravitelné, proto ten můj příklon k co nejpřirozenějšímu lesu.“

„A když přeskočíme do Asie, tam je Vás podpis také znát, na čem pracujete v Indonésii?“

„Povedlo se nám pokročit ve vzdělávání místních lidí a záchraně tamější populace outloňů. Ti se stávají jakýmisi domácími mazlíčky v řadě zemí, ale až poté, co jim lovci a překupníci vytrhají zuby. I tam chci bojovat za zachování přirozené populace v přírodě, tak jako doma.“

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x