Nový vodní biotop na Jižních Svazích byl dnes slavnostně otevřen. Podívejte se, jak vypadá!

Foto: David Peška
ZLÍN – Rok a půl trvalo, než se v Centrálním parku na Jižních Svazích ve Zlíně podařilo vybudovat nový vodní biotop. Dnes byl slavnostně otevřen pro veřejnost.

Stavba vodního biotopu představuje poslední etapu výstavby Centrálního parku na Jižních Svazích. „Touto závěrečnou etapou se symbolicky završilo dokončení největšího zlínského parku na nejrozsáhlejším sídlišti, jež trvalo bezmála 25 let,“ sdělil primátor města Zlína Jiří Korec.

Vodní dílo bylo vytvořeno modelací okolního terénu a stavebními úpravami. Obyvatelé se tak nyní mohou těšit z biotopu s vodními a pobřežními rostlinami o rozloze 1000 metrů čtverečních, nových pěšin ze štěrkového trávníku, zpevněných ploch, vyhlídkové lávky přes průchod terénního valu, atypického mobiliáře a nově vysázené zeleně.

Díky vodnímu krajinářskému prvku došlo k výraznému oživení městského prostředí s plochou pro krátkodobou rekreaci. Celé území je doplněno o mobiliář, jako jsou sedací vlnovce, lehací plata nebo lavičky umožňující odpočinek a relaxaci.

Současně s otevřením vodního biotopu bylo zpřístupněno i nové pétanque hřiště, které bylo vybudováno z participativního rozpočtu Tvoříme Zlín,“ doplnil Jiří Korec.

Zdrojem vody pro biotop jsou kromě vrtané studny také střechy okolních bytových domů. Srážková voda bude přivedena samostatnou dešťovou kanalizací do akumulační nádrže, jejíž pomocí bude ve vodním biotopu udržována stálá hladina. Srážková voda bude v letních měsících sloužit i pro zálivku zeleně.

Vodní hladina má také chladicí funkci s unikátními tepelně akumulačními vlastnostmi vody jako takové – odpar z otevřených vodních ploch se tak přímo podílí na ochlazování území,“ uvedla zahradní architektka odboru městské zeleně Zuzana Hegmonová.

Vodní biotop však není určený ke koupání lidí ani jejich psích mazlíčků. „Abychom dosáhli co nejčistší vody, je nutno tento uzavřený ekosystém ochránit před vstupem návštěvníků a zvířat do plochy vodní hladiny. Proto bychom chtěli požádat návštěvníky, aby nekrmili živočichy, nevhazovali předměty a ani jinak neznečišťovali vodu a její okolí,“ upozornila Hegmonová a dodala, že nyní bude následovat půlroční ověřovací provoz vodního biotopu a tříletá následná péče o sadové úpravy.

Celková cena vodního biotopu vyšla na více než 23 milionů korun.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x