Otrokovice začaly boj s komáry, chtějí vyhubit larvy

Foto: MěÚ Otrokovice
OTROKOVICE – Obyvatelé Otrokovic se loni potýkali s velkým množstvím komárů, město proto letos přistoupilo k jiné metodě postřiku. Zkouší aplikovat prostředek na hubení komářích larev, první aplikace už se uskutečnila a další bude po Velikonocích, řekla serveru Zlin.cz mluvčí otrokovické radnice Romana Pastuszková.

V minulých letech byly v Otrokovicích aplikovány pouze postřiky na létající stadium komára a měly pouze krátkodobý účinek. Nyní je prostředek jiný. „Vytipovali jsme plochu v blízkosti obydlené části města, kde stojí už delší dobu voda. První aplikace postřiku vodní hladiny se uskutečnila v odlehčovacím korytu Moravy ve směru od lávky u přístaviště po silnici na Bělov. Plošný zásah proti komářím larvám se přímo ve městě použít nedá, protože voda rychle odteče a trvale zamokřené plochy zde nejsou,“ uvedla Marie Zahradníčková z odboru rozvoje města.

Motorový postřik prováděla specializovaná firma takzvaným larvicidem, bakteriálním přípravkem VECTOBAC. „Jeho účinek je založen na dostatečném oživení bakterií, které likvidují larvy komárů a ti se pak nestíhají přemnožit,“ řekla Pastuszková.

Účinek ale podle ní závisí na mnoha faktorech. „Například na teplotě vody, velkých srážkách nebo naopak na větším vysychání lokality. Dále by výsledek mohl být ovlivněn chemickým agropostřikem prováděným za jiným účelem nebo nebezpečným tekutým odpadem,“ uvedla mluvčí.

Tyto ekologické akce by se měly provádět podle ní několik let po sobě, neboť mohou být i díky klimatu neúspěšné. „Jde o to přerušit masivní kladení vajíček komárů, z nichž se od teplého jara či léta hojně líhnou larvy. I tento zásah je možné kombinovat s aerosolem aplikovaným v létě na již létající hmyz,“ objasnila Pastuszková.

Podle Zahradníčkové ale neexistuje žádná záruka, že tento způsob hubení komářích larev bude úspěšný. „Po deštivém létě i vlhké zimě stojí voda už delší dobu na místech, která byla v minulých letech suchá, takže se dá v létě předpokládat opět velká invaze komárů. Pokud by byl tento typ postřiku účinný, mohly by se snížit náklady na postřiky během léta,“ uzavřela Zahradníčková.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x