Ve dvou se to lépe daruje! Zlínská nemocnice startuje kampaň na podporu dárcovství krve

ilustrační foto: KNTB
ZLÍN – Lidská krev je vzácná a zatím neexistuje způsob, jak ji uměle nahradit. Proto je zapotřebí dárců krve. Krajská nemocnice Tomáše Bati proto na podporu dárcovství krve spouští kampaň Ve dvou se to lépe daruje.

„Každý z nás se může dostat do situace, kdy bude potřebovat krev. Krevní transfuze ani léky vyráběné z krve ale nejsou samozřejmostí. Každý dárce krve si zaslouží obdiv a velké poděkování, darovaná krev často může zachránit život. Nedávno jsme měli pacienta s těžkou anemií, krvácením do hrudníku, zároveň se zánětem ledviny. Naši lékaři pro něj při operaci potřebovali deset krví. Což znamená, že deset lidí, kteří se rozhodli darovat krev, mu de facto zachránilo život,“ popsala Jana Pelková, primářka Hematologicko – transfuzního oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati.

Právě na podporu dárcovství krve vznikla kampaň Ve dvou se to lépe daruje.

„Oslovili jsme ke spolupráci Městské divadlo Zlín a dvěma tvářemi kampaně jsou kamarádky a kolegyně herečka Marie Vančurová a kostymérka Michaela Krysmánková. Jsou skvělými příklady, protože Michaela Krysmánková daruje krev dlouhodobě a je dokonce držitelkou stříbrné medaile profesora Jánského, zatímco Marie Vančurová se zahájením kampaně darovala krev úplně poprvé,“ uvedla Dana Lipovská, vedoucí komunikace a marketingu krajské nemocnice.

„Já jsem krev začala dávat v letech 2003-2005 a pak od roku 2017 jsem s darováním pokračovala. Rozhodla jsem darovat z prostého důvodu – abych mohla pomoct lidem. Je to způsob, který mě nic nestojí a myslím, že by měl být dárcem každý, kdo může. I mé děti jsou dárci. Z mých blízkých zatím potřebovala transfúzi maminka,“ říká kostymérka Michaela Krysmánková. Souhlasí s ní také herečka Marie Vančurová.

„Darovat krev je důležité. Proč? Když vím, že můžu pomoci zachránit někomu život, aniž bych byl lékařem, zdravotní sestrou nebo vědcem, a moje zdraví mi to dovolí, tak proč ne? Když jsem teď byla poprvé darovat krev, měla jsem zbytečný strach. Nejsem žádný pravidelný návštěvník doktorů nebo nemocnic, nejsem zvyklá například na jehly. Takže moje největší obava byla ze samotného vpichu. Ale to bylo naprosto liché, většina mých modřin bolela mnohem víc. Příjemně mě překvapila péče paní doktorky, s jakou trpělivostí mi vysvětlovala stav mojí krve, sestry mi všechno ukázaly… Prostě to bylo snadnější, než jsem myslela,“ uvedla s úsměvem Vančurová. Ze svého prvního darování krve byla právem nadšená.

Kampaň Ve dvou se to lépe daruje podporuje také město Zlín. „Nikdo nevíme, kdy budeme krev potřebovat. Proto bychom neměli být k tomuto tématu lhostejní. Osobně se určitě zapojím a krev půjdu darovat. Vyzveme i zaměstnance magistrátu, aby darovali krev, ideálně pravidelně a dlouhodobě,“ uvedl zlínský primátor Jiří Korec.

Ve zlínské nemocnici se loni počet dobrovolných dárců krve snížil. Zatímco v předchozím roce jich bylo více než 11 tisíc, v roce 2022 darovalo krev 10 896 dobrovolníků. Snížil se také počet prvodárců. Do nemocnice jich v loňském roce přišlo 812, na rozdíl od roku 2021, kdy krev poprvé darovalo 995 dobrovolníků. Nejčastěji darovanými krevními skupinami potom byly 0+ a A+.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x